Sıkça Sorulan Sorular

Kısmi diş eksikliğinde kullanılan diğer bir protez çeşididir. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik parsiyel protezlerden çok daha üstündür.

Çocuğunuz retansiyon aparatını kullanmazsa, diş etleri ve kemikleri yeni yerlerine tam olarak oturmayacaktır. Sonuç olarak da yanlış şekillendirilmiş kemikler çocuğunuzun dişlerini itecek ve hizalarının bozulmasına yol açacaktır. Yapılmış olan ortodontik tedavinin tekrarı bile gerekebilir.

Halk arasında bilinen lazerli dolgu işlemi gerçek lazerle yapılmıyor. Aslında yapılan, yüksek ışık kaynaklı halojen lambalar ile kompozit esaslı dolgu maddelerinin sertleştirilmesi işlemidir. Gerçek diş lazeri Delight ise, sert dokuda çalışırken yumuşak dokuya etkisi olmaz ve sağlıklı doku kaybı önlenmiş olur.

Yeni Porselen Laminat venerleriniz yaklaşık olarak 10 yıl dayanırlar. Bu süre onlara nasıl baktığınıza göre değişir. Sert şeyler çiğnerseniz, sadece yemek yerken kullandığınızdan daha kısa süre dayanırlar. Ayrıca, onların kalıcı olması için ne kadar özen gösterirseniz, onları o kadar uzun süre kullanırsınız. Eğer diş hekiminizi düzenli ziyaret ederseniz onun laminatlarınıza hem ısırma hem de hijyen açısından küçük müdahalelerde bulunmasını sağlarsanız. Laminat venerleriniz, onlarla ilgilenmediğiniz takdirde bile beklenebileceğinden çok daha uzun süre dayanırlar.

Pulpada enfeksiyon ya da kalıcı bir hasar varsa kanal tedavisine gerek duyulur. Dişte meydana gelmiş olan kırılma, çatlama, travma ya da bir veya birden fazla yapılmış dolgular gibi derin restoratif çalışmalar belirli bir müddet sonra pulpaya zarar verebilir. Kuron uygulanacak kişiler uygulamadan önce diş kökü için kanal tedavisine ihtiyaç duyabilirler. Kanal tedavisi yapılmadan önce dişin röntgeni çekilerek böyle bir iltihap bulunup bulunmadığı tespit edilir. Pulpada bulunan iltihap ağrıya ve enfeksiyona neden olabilir. Pulpada meydana gelen enfeksiyon ise apse oluşumuna ve dişi çevreleyen kemikte zarara neden olabilir. Hasar görmüş ve enfekte olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanmaması durumunda diş vücudun enfeksiyon merkezi haline gelir. Eğer kanal tedavisi yapılmazsa dişin çekilmesi gerekebilir. Doğal dişi korumak her zaman tercih edilir. Bir ya da daha fazla diş eksikliği komşu dişlerin yer değiştirmesine, duruş şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca doğal dişleri korumak implant ve köprüler gibi pahalı ve derin tedavilerin uygulanmasını gerektirmez.

Elbette. Implant tedavisi tek bir diş için yapılabileceği gibi, tüm ağza da yapılabilir.