Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatları

Varikosel Nedir?

Testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarların varisleşip, iyi görev yapamamasıdır. Bu toplardamarlar içinde biriken kirli kan nedeniyle damarlar şişer, buruşuk bir hal alır. İşte bacaklarda oluşan varislerin testislerdeki benzerine varikosel diyoruz.

Erkek kısırlığının en sık sebeplerinin başında varikosel gelmektedir. Çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran erkeklerin %35'inde varikosel mevcuttur.Varikosel ilerleyici bir hastalık olup, sperm yapımını bozarak kısırlığa neden olabilmektedir. Çoğunlukla sol tarafta görülse de iki taraflı olup olmadığını iyice araştırmak gerekir.

 

varikosel-ve-mikrocerrahi-varikoselektomi

 

Varikoselin Zararları Nelerdir?

Varikosel ergenlik yaşlarında başlar, olumsuz etkileri yıllar içinde giderek artar ve zamanla;

  • Varikosel kısırlığa neden olabilir,
  • Varikosel bacağa vuran şiddetli kasık ağrılarına yol açabilir,
  • Varikosel erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasına sebep olabilir,
  • Varikosel testisin küçülmesine ve işlevini yitirmesine neden olabilir.

Varikosel Nasıl Teşhis Edilir?

Varikosel teşhisi bu konuda deneyimli bir uzmanın muayenesi ile konulmalıdır. Doppler ultrasonografi özellikle skrotum yapısı küçük veya şişman kişilerde yardımcı tanı yöntemidir. Doppler ultrasonografi ancak bu konuda deneyimli bir radyoloji uzmanı tarafından yapıldığı zaman kliniğe yardımcı bir yöntemdir, tek başına yeterli değildir. Özellikle muayenede saptamamış, ultrasonografide saptanmış varikosel vakalarında sperm değerlerinde herhangi bir bozulma yoksa ameliyat kararı doğru olmayabilir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatının Farkı ve Üstünlüğü

Varikosel tedavisinde en başarılı ve komplikasyonu en az yöntem Mikrocerrahi Varikoselektomi yöntemidir. Bu ameliyat özel eğitim ve tecrübeye sahip cerrahların yapabileceği bir cerrahi şeklidir. Eğitimsiz ve deneyimsiz ellerde başarısızlık ve yüksek komplikasyon riski kaçınılmazdır. Kasık bölgesinden 1,5-2 cmlik bir kesi yapılarak testis damarlarına ulaşılır ve ameliyat mikroskobu altında hastalıklı toplar damarlar iptal edilirken atardamar ve lenf damarlarına zarar verilmez. 

Toplardamarların tam olarak ortadan kaldırılmaması varikoselin nüks edeceği anlamına gelir ve mikrocerrahi dışı yöntemlerde varikoselin düzelmeme olasılığı %40’a kadar çıkabilmektedir. İyi yapılmış mikrocerrahi ameliyatta bu oran %1-2 gibi son derece düşük düzeydedir.

Mikrocerrahi olmayan ameliyatlarda atardamar hasarına bağlı testis kaybı %2 oranında, lenf damarlarının zarar görmesine bağlı hidrosel dediğimiz sıvı toplanması (tedavisi ameliyat gerektirir) civarında görülürken, mikrocerrahi yöntem ile bu komplikasyonlar yok denecek kadar az görülür.

Mikrocerrahi varikoselektomi, hastaların %60-80’inde sperm değerlerinde iyileşmeye yol açmaktadır ve ameliyat sonrası gebelik oranı %20-69 arasında değişmektedir. 

Varikosel Ameliyatı Yerine Tüp Bebek Yaptırsak?

Varikosel var ise tüp bebek ve aşılama gibi yardımcı üreme yöntemleri önerilmemelidir. Varikosel spermin kromozomal yapısını bozarak yumurtayı dölleme gücünü azaltır; dölleme gerçekleşse dahi düşük ihtimali artar. Başarısız denemeler çiftlerde ve özellikle kadında psikolojik travmaya sebep olacağı gibi, önemli maddi gider anlamına da gelir. Tüp bebek en son çare olarak düşünülmelidir.

Varikosel Ameliyatı Zor mudur?

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı teknik olarak zor ancak nekahet açısından rahat bir ameliyattır. Bu ameliyatı kasık bölgesinden yatığım 2-2,5 cm’lik bir keşiden gerçekleştirdiğim için ameliyat sonrası ağrı beklentimiz olmamaktadır. Kilolu veya daha önceden ameliyat olmuş hastalarda ameliyat kesisi 1-2 cm daha büyük olabilir. Hastalar aynı gün taburcu olmakta ve 1-2 günlük ev istirahatinden sonra iş ya da okullarına dönmektedirler. Ameliyatı takip eden 3-4 haftalık sürede testiste hafif sızı ve ağrılar olağandır. Ancak çoğu hastada ameliyattan sonra herhangi bir rahatsızlık izlememekteyiz.