İyi Huylu Prostat Büyümesi, Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

  1. Prostat bir hastalık değil, üreme sistemine ait ve her erkete bulunan bir organdır. Tabiî ki her organın olduğu gibi prostatın da hastalıkları vardır.
  2. İyi huylu prostat büyümesi yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur. 60’lı yaşlara ulaşan erkeklerin yaklaşık %50 si prostat büyümesi ile ilgili sorunlar ve şikâyetler yaşar.
  3. İyi huylu prostat büyümesi kanser gibi ölümcül bir hastalık değildir ancak tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi yaşamı kısaltıcı hasarlar verebilir.
  4. İyi huylu prostat büyümesi kansere dönüşmez ancak iyi huylu büyümüş prostatlarda da kanser ortaya çıkabileceğinden ameliyat olmuş hastaların bile düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.
  5. Prostat idrar kesesi çıkışında yerleştiği ve içerisinden idrar kanalı geçtiği için prostat büyümesinin şikayetleri bu yerleşime bağlı olarak idrar ile ilgili şikayetler olacaktır.
  6. Zor ve sık idrar yapma, geceleri idrar kalkma, acilen tuvalete koşma, idrardan sonra rahatlayamama en sık görülen şikayetlerdir.
  7. Yaş ilerledikçe prostatın hacmi artar ve yıllar geçtikçe şikayetlerin artmasının sebebi budur.
  8. İdrar kaçırma önemli şikayetlerden birisidir, durumun ilerlediğine, idrar kesesi ve/veya böbreklerin bozulduğunun işareti olma ihtimali yüksektir.
  9. İdrarda yanmalar ve kanamalar prostat büyümesine bağlı olabileceği gibi, mesane kanserlerinin de habercisi olabileceğinden mutlaka tetkik edilmesi gereken şikayetlerdir.
  10. Prostat sorunları eş dost tavsiyesi, gazete yazıları veya internet okuyarak hastanın kendi kendini takip edebileceği bir durum değildir. Her prostat hastasının mutlaka bir Üroloji uzmanının takibinde olması gerekir.
prostat-kanserinde-dogru-bilinen-yanlislar
Prostat Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Prostat kanseri yaşlı erkeklerin hastalığıdır. Çoğunlukla evet, ancak hastaların…

Devamını Oku
prostat-hastaliklari-erkek-sagliginda-en-onemli-konu
Prostat Hastalıkları Erkek Sağlığında En Önemli Konu

Toplum sağlığına ve koruyucu hekimliğe önem verilen ülkelerde halkın engellenebilir v…

Devamını Oku
greenlight-180w-xps-prostat-tedavisinde-devrim
GREENLIGHT 180W XPS – Prostat Tedavisinde Devrim

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrar kesesinin (mesane)&n…

Devamını Oku