İyi Huylu Prostat Büyümesi, Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

1: Prostat bir hastalık değil, üreme sistemine ait ve her erkete bulunan bir organdır. Tabiî ki her organın olduğu gibi prostatın da hastalıkları vardır.

2: İyi huylu prostat büyümesi yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur. 60’lı yaşlara ulaşan erkeklerin yaklaşık %50 si prostat büyümesi ile ilgili sorunlar ve şikâyetler yaşar.

3: İyi huylu prostat büyümesi kanser gibi ölümcül bir hastalık değildir ancak tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi yaşamı kısaltıcı hasarlar verebilir.

4: İyi huylu prostat büyümesi kansere dönüşmez ancak iyi huylu büyümüş prostatlarda da kanser ortaya çıkabileceğinden ameliyat olmuş hastaların bile düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.

5: Prostat idrar kesesi çıkışında yerleştiği ve içerisinden idrar kanalı geçtiği için prostat büyümesinin şikayetleri bu yerleşime bağlı olarak idrar ile ilgili şikayetler olacaktır.

6: Zor ve sık idrar yapma, geceleri idrar kalkma, acilen tuvalete koşma, idrardan sonra rahatlayamama en sık görülen şikayetlerdir.

7: Yaş ilerledikçe prostatın hacmi artar ve yıllar geçtikçe şikayetlerin artmasının sebebi budur.

8: İdrar kaçırma önemli şikayetlerden birisidir, durumun ilerlediğine, idrar kesesi ve/veya böbreklerin bozulduğunun işareti olma ihtimali yüksektir.

9: İdrarda yanmalar ve kanamalar prostat büyümesine bağlı olabileceği gibi, mesane kanserlerinin de habercisi olabileceğinden mutlaka tetkik edilmesi gereken şikayetlerdir.

10: Prostat sorunları eş dost tavsiyesi, gazete yazıları veya internet okuyarak hastanın kendi kendini takip edebileceği bir durum değildir. Her prostat hastasının mutlaka bir Üroloji uzmanının takibinde olması gerekir.