GREENLIGHT 180W XPS – Prostat Tedavisinde Devrim

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrar kesesinin (mesane) hemen çıkışında yerleşmiş olan prostatın merkezinden üretra olarak adlandırılan idrar kanalı geçer. İşte bu yakın komşuluk nedeniyle prostat büyümesinde, prostatın üretrayı sıkıştırması nedeniyle bir erkeğin idrar yapması zorlaşır ve bazen tamamen durabilir. Bu nedenle prostat hastalıklarının en önemli bulgusu idrar yapmada zorluk ve sık idrara çıkma ihtiyacıdır.

 

prostat-buyumesi

 

Yazının girişinde bahsettiğim gibi prostat büyümesinin en önemli belirtisi idrar yapma üzerinde olur. Prostat büyüdükçe üretra üzerindeki artan basınç, tıkanma idrar akımını engeller; bahçe hortumunun kıvrılması gibi. En önemli bulgular sık idrara çıkma, idrarı rahat ve tam boşaltamama, geceleri idrar için uyanma ve idrar yaparken sancı ve yanmalardır. Az veya çok miktarda idrar kaçırma sıklıkla hastaları rahatsız eder. Yani kişinin yaşam kalitesini bozarak bir nevi tuvalet hapsine neden olur. İleri vakalar ancak damla damla idrar yapabilir ve sonrada tamamen tıkanırlar.

Tedavide birinci seçenek uygun vakalarda ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin fayda sağlamadığı vakalar ameliyat gerektirir.

 

prostatin-endoskopik-goruntusu

 

İyi huylu prostat büyümesinde iki çeşit ameliyat tipi uygulanmaktadır; kapalı ve açık ameliyatlar. Açık ameliyatlar ya devasal büyüklükteki prostatları ortadan kaldırmak için ya da kapalı ameliyatı gerçekleştirecek tecrübe ve donanımdan yoksun merkezler tarafından uygulanmaktadır.

Kapalı ameliyatlara gelince idrar deliğinden girilerek prostata ulaşılan ve prostatın sorun yaratan, büyümüş kısmının ortadan kaldırıldığı ameliyatlardır. Günümüzde kapalı prostat ameliyatlarında en son nokta Greenlight yöntemidir.

 

greenlight-yontemi

 

Greenlight 180W XPS Prostatın Selektif Buharlaştırılması Yöntemi

Greenlight lazer yöntemi ile prostatın buharlaştırılması, kolay prostat ameliyatı olarak bilinmektedir. Prostat ameliyatları arasında en az risk taşıyan yöntem olarak kabul edilmektedir. Greenlight operasyonu bir lazer tedavisidir ve çok yüksek güçlü lazer kullanılarak prostat dokuları derhal buharlaştırılıp yok edilir.

Selektif: Sadece ortadan kaldırılması gereken dokuları etkileyip vücutta kalacak kısımlara zarar vermemesi sonucunda kanama ve yan etkilerin çok nadir görülmesi en büyük avantajıdır.

GreenLight Lazer Yönteminin Diğer Ameliyatlara Üstünlüğü Nelerdir?

Prostat ameliyatları içerisinde en güvenli ve konforlu yöntemdir. İşlem sadece buharlaştırılarak ortadan kaldırılmak istenen bölgeyle sınırlıdır. Bu nedenle diğer prostat ameliyatlarında görülen yan etkiler görülmez.

 • Kansız bir ameliyattır; Bunun nedeni buharlaşan kısmın altında kanamayı durduran bir etki alanının olmasıdır. Kanama olmaması nedeniyle kan verilmesi ve işlem sonrası mesanenin yıkanması gerekmez.
 • Ağrısızdır; Greenlight prostat ameliyatından sonra hastalar ağrı hissetmezler.
 • Hastanede kalış süresi çok kısadır; Hastaların bu işlem için hastanede yatış süresi genelde bir günü geçmemektedir. Aynı gün içerisinde taburcu olma imkanı verir.
 • Sertleşme bozukluğuna yol açmaması; Greenlight ile prostat buharlaştırılması işleminde, lazer buharlaşan dokunun en fazla 1-2 m daha derinine etki ettiğinden çok daha derinlerden geçen sertleşme ile ilgili sinire zarar vermez.
 • Sondalı kalma süresi çok kısadır; Ameliyattan sonra 8–12 saat içerisinde hastanın sondası çıkarılmaktadır. Operasyondan hemen sonra ayağa kalkma ve günlük yaşantıya dönme imkanı sağlar.
 • Lokal anestezi ile uygulanabilmesi; Greenlight ile prostatın buharlaştırılması lokal, spinal veya genel anestezi ile yapılabilir. Genel anestezi alamayacak kadar genel durumu bozuk olan hastalarda lokal anestezi ile yapılabilmesi bu gibi hastalara özellikle ek avantaj sağlamaktadır. Özellikle ileri derecede kalp ve akciğer problemi olan ve bu nedenle ameliyat olamayacak olan hastalar bu yöntemde lokal anestezi altında ameliyat olabilmektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda uygulanabilmesi; Prostatı olan hastalarda en önemli sorunlardan biri de antikoagülan dediğimiz kan sulandırıcıları kullanan hastaların TURP den önce bu ilaçları kesmelerinin gerekmesidir. Greenlight lazer cihazı ile prostatın buharlaştırılması işleminde aspirinin kesilmesine gerek yoktur ayrıca oral antikoagülanlarlın kesilmesi sorun yaratıyorsa bunlarda kesilmeden işlem yapılabilir. 
 • Özellikle sondalı yaşama mahkûm hastalarımız için Greenlight büyük bir şans olmuştur. Kalp nakline ihtiyaç duyan hastalarda bile güvenle uyguladığımız bir tıp mucizesidir. Artık günümüzde prostat ameliyatı olamayacak hasta grubu kalmamıştır.

GREENLIGHT 180W XPS Sisteminin Diğer Greenlight Sisteminden Farkı Nedir?

Önceki Greenlight Lazer sistemleri ile ameliyat edilemeyen (120 Gr üstü Prostata sahip) hastalar bu sistemle rahatlıkla opere edilebilmektedir. Yeni geliştirilen New TruCoag teknolojisi sayesinde kanama kontrolü daha etkin hale getirilmiştir. Ayrıca operasyonda kullanılan lazer fiberine özel soğutma sitemi eklenmiş. Bu sayede fiberin operasyon sonuna kadar aynı etkinlikte olması sağlanmıştır.

Greenlight XPS 180W ise bu alandaki son jenerasyon cihazdır. Bu yeni sistem sayesinde 200 grama kadar prostat ameliyat edilebilmektedir.

GREENLIGHT KİMLER İÇİN UYGUN?

Yaş sınırlaması olmaksızın;

 • İdrar tıkanıklığına yol açan prostatı olan her hasta
 • Cerrahi tedavi gerektiren tüm BPH (Prostat büyüklüğü) hastaları
 • Mesane boynunda daralma ve yükseklik olan hastalar
 • İlaç ya da diğer tedavilerin başarısız olduğu hastalar
 • İdrar yapma zorluğu olan ilerlemiş prostat kanseri olan hastalar

GreenLight erkekler için son yıllardaki en önemli keşiflerden birisidir.

prostat-kanserinde-dogru-bilinen-yanlislar
Prostat Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Prostat kanseri yaşlı erkeklerin hastalığıdır. Çoğunlukla evet, ancak hastaların…

Devamını Oku
prostat-hastaliklari-erkek-sagliginda-en-onemli-konu
Prostat Hastalıkları Erkek Sağlığında En Önemli Konu

Toplum sağlığına ve koruyucu hekimliğe önem verilen ülkelerde halkın engellenebilir v…

Devamını Oku
radikal-prostatektami-prostat-kanseri-ameliyati
Radikal Prostatektami (Prostat Kanseri Ameliyatı)

Prostat kanseri tanısı konan uygun hastalar herhangi bir tedavi uygula…

Devamını Oku