Böbrek Kanserleri

Böbrek kanserleri parankim dediğimiz böbreğin idrarı üreten kısmının kanserleri ve idrarın toplandığı odacık ve yolların (toplayıcı sistem) kanserleri olarak ikiye ayrılabilir.

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Karında kitle,
  • İdrardan kan gelmesi,
  • Karın ağrısı,
  • Zayıflama

Ancak bu klasik belirtiler hastaların ancak %7'sinde karşımıza çıkıyor, çünkü böbrek tümörleri günümüzde çoğunlukla başka şikâyetler yada hastalıklar nedeniyle yapılan tetkiklerde tesadüfen böbreğinde tümör saptanıp ürolojiye yönlendirilen yada check up yaptıran kişilerde saptanmaktadır. Bu vakaların aşırı çoğunluğu erken tanı grubuna girmektedir.

Böbrek kanserlerinin tanısı: Ultrasonografi ilk planda en önemli tanı yöntemidir. Ultrasonografide şüphe edilen kitle bilgisayarlı tomografi ya da MR (manyetik rezonans) görüntüleme ile kesinleştirilir.

Günümüzde erken tanı yöntemleri sayesinde artık böbrek tümörleri başlangıç aşamasında ufak çapta yakalanabilmektedir. Bu nedenle böbreğin korunduğu ve sadece kanserli dokunun çıkartıldığı “ Böbrek Koruyucu Parsiyel Nefrektomi “ giderek önem kazanmıştır.

 

bobrek-kanserleri

 

Büyük yada böbrekte birden fazla tümörün olduğu durumlarda böbreğin etrafını saran yağ dokusu ile birlikte tamamen çıkarıldığı "Radikal Nefrektomi" ameliyatı gerekir. Bu ameliyat açık yada laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirmek mümkündür; bu ameliyatı tümörürün boyutu uygunsa "Laparoskopik Cerrahi" ile gerçekleştiriyoruz. Ancak böbrekteki tümörün boyutları çok büyük yada beraberinde kalbe uzanan tümör pıhtısı varsa açık cerrahiyi tercih ediyoruz.

 

bobrek-kanserinin-belirtileri