Prostat Kanserinde Doğru Bilinen Yanlışlar

  1. Prostat kanseri yaşlı erkeklerin hastalığıdır. Çoğunlukla evet, ancak hastaların önemli bir kısmı da 50 ve daha genç yaşta olan erkeklerdir.
  2. Şikayet yoksa prostat kanseri yoktur. Yanlış. Prostat kanseri en az şikayet veren kanserlerin başında gelir. Özellikle erken kanserlerde hiç şikayet bulunmaz.
  3. Prostat kanseri korkulacak kadar hızlı ilerlemez. Bazı prostat kanserlerinin yavaş ilerleme eğiliminde olduğu doğrudur. Ancak önemli bir kısım hastalık çok saldırgan ve hızlı seyredebilir.
  4. Ailemde prostat kanseri yok, endişelenmeme gerek yok. Yanlış. Aile öyküsü ve bazı ırklar prostat kanseri riskini arttırsa da birçok hastanın ailesinde prostat kanseri yoktur yada bilinmiyordur.
  5. PSA kanser testidir. Tam olarak öyle değil. PSA kanserden değil, prostat tarafından salgılanan bir antijendir. Kanserde olduğu gibi kanser dışı prostat sorunlarında da PSA yüksekliği görülebilir.
  6. Yüksek PSA kanser var, düşük PSA kanser yok demektir. Kanserin PSA seviyesini sıklıkla yükseltmesi yanında bazı prostat kanseri vakalarında PSA seviyesi düşük çıkar. Prostat iltihabı gibi bazı durumlar kanser olmamasına karşın çok yüksek PSA ölçümlerine neden olabilir.
  7. PSA testi muayenenin yerini tutar. En büyük yanlıştır. Özellikle PSA’yı yükseltmeyen kanserlerin tek tanı konabilme şansı muayene sayesinde olur. Sadece PSA’ya güvenirsek prostat kanserlerinin yaklaşık ¼’ünü atlamış oluruz.
  8. Prostat kanseri tedavisi mutlaka idrar kaçırma yada iktidarsızlığa sebep olur. Prostat kanser ameliyatları veya ışın tedavisi sonrası görülebilen sorunların en sık idrar kaçırma ve iktidarsızlık olasılığı olması doğrudur. Ancak günümüzde gelişmiş teknik yöntemler ve deneyimli ellerde bu sorunlar oldukça nadir görülmektedir.
  9. Prostat kanseri eşime yada başkalarına bulaşabilir. Yanlış. Prostat kanseri bir enfeksiyon hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalık kesinlikle değildir. Netice itibarıyla cinsel ilişki ile de bulaşması mümkün değildir.
  10. Bazı yiyecekler ve aşırı cinsel ilişki prostat kanserine neden olur. Bunlar söylenti dışında bilimsel değeri olmayan konulardır. Günümüzde prostat kanseri riski açısından genetik ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar dışında diğer söylentileri dikkate almamalısınız.
iyi-huylu-prostat-buyumesi-bilinmesi-gereken-10-gercek
İyi Huylu Prostat Büyümesi, Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Prostat bir hastalık değil, üreme sistemine ait ve her erkete bulunan bir organdır. T…

Devamını Oku
greenlight-180w-xps-prostat-tedavisinde-devrim
GREENLIGHT 180W XPS – Prostat Tedavisinde Devrim

Prostat erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve idrar kesesinin (mesane)&n…

Devamını Oku
radikal-prostatektami-prostat-kanseri-ameliyati
Radikal Prostatektami (Prostat Kanseri Ameliyatı)

Prostat kanseri tanısı konan uygun hastalar herhangi bir tedavi uygula…

Devamını Oku